סוויץ ביטוח ופיננסים

שירותי משרד

תכנון פרישה

במדינת רווחה מתוקנת, המדינה מעודדת אנשים להתכונן לפנסיה כבר מגיל צעיר ולבצע תכנון פרישה וייעוץ פנסיוני לפני פרישה באופן נכון ויסודי. ההכנות לרגע הפרישה למעשה מתחילות מרגע הכניסה לשוק העבודה בגיל צעיר, ובזמן שמתחילים להפריש חלק מהשכר לטובת ביטוח לאומי וקרנות פנסיה שונות. אנשים צעירים פחות אוהבים להפריש את הסכומים הללו וגם למבוגרים זה לא תמיד נעים, אך כאשר מגיעים לגיל השלישי, מבינים את החשיבות של התשלומים שבוצעו במשך העשורים האחרונים, מפני שזה כסף שמאפשר לחיות בצורה נכונה.

גילאי הפרישה במדינת ישראל הם – 62 לנשים ואילו גברים גיל הפרישה עומד על 67. הנתונים בארץ מדברים על כ-70 אלף אנשים היוצאים לפנסיה בכל שנה בישראל והמציאות מראה שכדאי מאוד להתכונן לשלב בו ההכנסות קטנות וההוצאות הולכות וגדלות, לבטח במקרה של מחלות או אי כשירות פיזית או נפשית. אנשים לוקחים את הפרישה בצורה שונה, חלק בשמחה וחלק עם קצת חששות, אך מבחינת תכנון פיננסי, חשוב להתמקד ולבצע מספר פעולות חשובות שיכולות לעזור. בנושא של תכנון פרישה, יש חשיבות מכרעת של איתור כל החסכונות ואיסוף הכספים המגיעים לכם. אנשים אשר עברו בין עבודות והחליפו סטטוסים בחיים, ככל הנראה פתחו כמה קרנות ותוכניות שונות, מה שגורם לכך שיש סיכוי לא רע שיש כספים המגיעים לכם הנמצאים במקומות שונים. יש אפשרות לעשות את הפעולה הזו לבד, או לשלם לאיש מקצוע שיעשה זאת.

לקבל את העזרה

ההכנה לפרישה צריכה לכלול גם כינוס וחישובים פיננסיים לעתיד. כמה משמעותית תהיה הירידה בהכנסות, האם יש צפי מידי וצפוי של עלייה בהכנסות, מה שווי הנכסים ומהי היכולת הפוטנציאלית של הילדים לעזור במידת הצורך. לעיתים, התכנון אף צריך להיעשות בשיתוף פעולה עם איש מקצוע, שיכוון אתכם אל עבר המטרה בצורה אקטיבית. בסוכנות הביטוח סוויץ' עוזרים לאנשים לתכנן את הפרישה בצורה מקצועית, ובגישה חמה ומשפחתית.

ביצוע תכנון מקדים לפרישה או עזיבת מקום עבודה

בסוכנות סוויץ' ממליצים לבצע תכנון מוקדם טרם קבלת ההחלטה של עזיבת מקום עבודה או ברגע הפרישה והיציאה לפנסיה, שכן יש לבדוק את ההכנסות הצפויות לתא המשפחתי שיפחתו באופן ניכר או כלל לא יהיו. במצבים אלו, נבחן את סדר העדיפויות בתא המשפחתי ואת הנכסים הנזילים הנמצאים לרשותם בכדי להשתמש בכל אלו בצורה הנכונה ביותר.

במציאות בה תוחלת החיים עולה וצפויות שנות פנסיה רבות, מוטלת עלינו האחריות להתכלכל בצורה נבונה בכדי לשמר את הנכסים אשר רכשנו במהלך חיינו. נשאלות שאלות רבות בקרב פורשים לגבי תכנון הפרישה העתידי - האם יש צורך לפדות את כספי הפנסיה כקצבה חודשית? האם נכון יותר למשוך את אותם הכספים כסכום חד פעמי? האם ישנה האפשרות לחלק את כספי הפנסיה בצורה שתתגמל אותי מבחינת המיסוי? על אף היכולת לבצע את הגשת המסמכים לקבלת קבצה חודשית בצורה עצמאית, מומלץ לקחת איש מקצוע אשר מבין בתחום תכנון הפרישה ויוכל להעניק ארגז כלים רחב ולבחון כל מקרה לגופו בכדי לספק שימוש מירבי בקרנות הפנסיה שהצטברו במהלך שנות העבודה.

תכנון והכנה לפרישה

הדרך להערכות נכונה לרגע הפרישה מהעבודה והכניסה לפנסיה היא התנהלות כספית נכונה ומחושבת, לכן רצוי לפעול לפי מספר כללים:

בירור צורכי התא המשפחתי – ישנו צורך להבין את גובה ההכנסה החודשית הנדרשת לשנות הפרישה. על כן, יש להכין רשימה מסודרת של ההוצאות השוטפות המוכרות והכנה להוצאות עתידיות או בלתי צפויות. כל זה, יעזור לחשב את התזרים הנזיל הנדרש לפורש.

ריכוז מקורות ההכנסה הקיימים – מלבד הסכומים הצבורים בתוכניות הפנסיוניות, ישנה חשיבות למקורות הכנסה נוספים הקיימים לרשות הפורש כגון: קצבאות מיוחדות, ירושה, שכר חודשי מדירות או השקעות שביצע הפורש. כאשר מסתכלים על המכלול הכנסות אלו מהוות תוספת משמעותית להכנסה החודשית.

מצב בריאותי בקרב התא המשפחתי – ישנה חשיבות רבה למצב הבריאותי שכן הינו יכול לייצר הוצאות נלוות (תרופות קבועות, ניתוחים או סיעוד) ואף להשפיע על אריכות שנים. זהו גורם מהותי לקבלת החלטות על מימוש הכספים הקיימים.

החשיבות לקבלת תמונה רחבה המשקפת את כלל מקורות ההכנסה מתבקשת בכדי לבחון את סוגי הכספים העומדים לרשות הפורש וכן, סוגי המיסוי השונים. בכדי להשיג זאת יש צורך לבקש פירוט ממנהלי החסכון הפנסיוני שלרב אינו מופיע בדוחות השנתיים. בדרך זו, ניתן למקסם את התמורה מכל סוג חסכון כספי והמיסוי המתלווה לו.

פגישת ייעוץ

כאשר מגיעים לפגישת ייעוץ אנו עוברים על מיפוי התיק, בוחנים את החלק ההוני שנוכל למשוך כסכום חד פעמי, מוצרים פיננסיים הקיימים לרשותך, הכנסות וחסכונות אישיים ת אפשרויות נוספות לקבלת קצבה, היבטי המיסוי והתחייבויות והוצאות הקיימות בתא המשפחתי. בסיום תהליך הבדיקה, נפרוש בפנייך את האפשרויות המומלצות אשר מותאמות לצורכי התא המשפחתי שלך.

 

ישנם מספר טפסים חשובים להתחלת הליך תכנון הפרישה:

תצלום תעודת זהות + ספח

תצלום תעודת זהות + ספח של בת/בן זוג

טופס 161 (הודעת מעביד על פרישה מעבודה של העובד)

טופס 161א (הודעת עובד עקב פרישה מעבודה)

צילום צ'ק או אישור ניהול חשבון

מהי הדרך הנכונה לפדות כספי פנסיה

לאחר איסוף הנתונים על מקורות ההכנסה והתוכניות הפנסיוניות, יתאפשר עומדן הערכה ברור לחלופות העומדות בפני הפורש לשימוש בכספים אלו. חלוקה של הכספים שנצברו לטובת קצבה חודשית וסכום חד פעמי בצורה המרבית, תוך ניצול הטבות המס הניתנות בכל אחת האופציות. בסוכנות סוויץ' מדגישים כי החלופה הטובה ביותר היא לאו דווקא הזולה ביותר אלא זו שמתאימה בדיוק לצורכי הפורש. כך גם לגבי מועד קבלת הקצבה החודשית, החלטות אלו הן קריטיות ולהן שתי פנים: דחייה של קבלת קצבה יכולה להגדיל את סך הקצבה החודשי במועד בו נקבע תחילת הזכאות, אך מנגד גם יכולה להוות הפסד מיום הזכאות על סך התקופה בה הפורש אינו גובה את קצבתו החודשית. עקרון נוסף שיש לקחת בחשבון הינו על פדיית הסכום החד פעמי,  האם לפדות במיידי או לשמר את הסכום למועד מאוחר יותר, ולחשב האם נכון יותר לשמר את הסכום בתוכנית הנוכחית או לבצע ניוד.

הכרות מעמיקה עם מגוון התוכניות הפנסיוניות, סוגי היבטי המיסוי השונים והשלכתם על סוגי תוכניות הם כלים מהותיים להכנת תוכנית פרישה נכונה וטובה.

תכנון וליווי מקצועי בהכרח יכול לספק הבנה עמוקה יותר בתוכניות הקיימות לפורש, חלוקה נבונה של הכספים והגדלת ההכנסה הצפויה לשנות פרישתו ובכך לסייע להתאמת ההכנסה לצרכיו.

הקליקו לסרטון

לטיפים ותשובות חשובות

“סוויץ ביטוח ופיננסים”

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת למגוון ביטוחים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

להצעה משתלמת
מנכ''ל ובעלים סוויץ ביטוח ופיננסים בע''מ
דילוג לתוכן